Oma_01

Premiera w czwartek o 20.20 w TVP 1!!!

Info producenta:

“Ojciec Mateusz“, serial telewizyjny w reżyserii Macieja Dejczera, Andrzeja Kostenki i Macieja Dutkiewicza produkowany dla TVP1 od 2008 roku przez Grupę Filmową Baltmedia, a następnie przez Baltmedia Sp. z o.o. (producenci K. Grabowski i K. Anczarska) od 2009 roku wchodzącą w skład holdingu ATM Grupa S.A.

“Ojciec Mateusz“ jest polską wersją włoskiego serialu kryminalno-obyczajowego “Don Matteo” emitowanego we Włoszech przez kanał telewizyjny Rai Uno. Serial opowiada o przygodach księdza, który po powrocie z misji na Białorusi zostaje skierowany do pracy w małej sandomierskiej parafii. Jako proboszcz niesie pomoc swoim parafianom, a także wszystkim, którzy są w potrzebie. Każdy odcinek serialu to oddzielna historia kryminalna, w której Ojciec Mateusz wykorzystuje swoje zdolności detektywistyczne i pomaga w śledztwie zaprzyjaźnionym policjantom.

Pilot serialu (odc. 5. “Róża”) został wyemitowany 11 listopada 2008 roku w TVP1. Pierwszy sezon serialu (13 odcinków) emitowany był od 7 grudnia 2008 do 22 lutego 2009 roku na antenie TVP1 w każdą niedzielę o godz. 17.20. Średnia widownia pierwszego sezonu “Ojca Mateusza” wyniosła 6,65 mln osób przy udziale w rynku na poziomie 45,48 proc. w grupie 4+ i 38,31 proc. w grupie 16-49 – wynika z danych AGB Nielsen Media Research.

Emisja drugiego sezonu rozpoczęła się z początkiem września 2009 roku i do 27 grudnia wyemitowano w sumie 17 odcinków. Największą widownię zgromadził odcinek wyemitowany 6 grudnia (odc. 27 “Spowiedź”) – zobaczyło go 6,76 mln Polaków. Średni udział w rynku wyniósł 41,72 proc. w grupie 4+ oraz 36,18 proc. w grupie 16-49 co przekładało się na średnią oglądalność w wielkości 5,52 mln widzów – wynika z danych AGB Nielsen Media Research.

Głównym plenerem zdjęć do serialu był dotychczas Sandomierz. Sceny wnętrzowe realizowane są w Warszawie.

TWÓRCY:

PRODUCENT – BALTMEDIA – Krzysztof Grabowski

PRODUCENT – BALTMEDIA – Katarzyna Anczarska

PRODUCENT Agencja Filmowa TVP – Carmen Szwec

REŻYSER – Maciej Dejczer

REŻYSER – Andrzej Kostenko

REŻYSER – Maciej Dutkiewicz

SCENARIUSZ – Grzegorz Łoszewski, Jolanta Hartwig – Sosnowska, Grażyna Wilczyńska

KIEROWNIK PRODUKCJI – Teresa Paszkiewicz

OPERATORZY OBRAZU – Jarosław Żamojda, Adam Bajerski

SCENOGRAF/DEK.WNĘTRZ – Jacek Mocny

KOSTIUMOGRAF – Paweł Grabarczyk

CHARAKTERYZATOR – Magdalena Łęcka

OPERATOR DŹWIĘKU – Andrzej Cecota

MUZYKA – Michał Lorenc

Zmiana terminu emisji odcinków premierowych spowoduje napływ nowej widowni. Serial pojawi się w dwóch pasmach programowych: paśmie kryminalnym i dotychczasowym paśmie familijnym.

Zarys treści do III sezonu serialu :

W odcinkach przeznaczonych do emisji na wiosnę zobaczymy 13 pasjonujących zagadek kryminalnych,

które rozwiąże ojciec Mateusz z aspirantem Noculem i podinspektorem Możejką. W pierwszym odcinku (“SPA”), ojciec Mateusz rozwikła zagadkę tajemniczej śmierci aktorki o światowej sławie (Beata Poźniak). W kolejnych odcinkach będziemy świadkami między innymi porwania Mateusza. W odcinku “Zakładnik” Natalia, Piotr, a nawet babcia włączą się do akcji odbicia księdza z rąk porywaczki (Natalia Rzeźniak).

Ksiądz Mateusz pomoże policjantom odkryć, kto zamordował modelkę (w odcinku “Najpiękniejsza”), która brała udział w sesji zdjęciowej zorganizowanej przez znanego fotografa (Bartek Topa).

W kolejnym odcinku (“Świadek”) zobaczymy pasjonującą historię 10 letniego chłopca, przypadkowego świadka zbrodni, którego ksiądz Mateusz uratuje przed gangsterami.

Ojciec Mateusz odkryje również, kto zamordował biegłą sądową i co wspólnego miał z jej śmiercią Święty Mikołaj (Piotr Cyrwus).

Nowością w sezonie III będą wyjazdy ojca Mateusza poza Sandomierz. Mateusz będzie pomagał w śledztwach prowadzonych w innych miejscach województwa świętokrzyskiego.

W jednym z odcinków Nocul i Możejko założą sutanny i wraz z księdzem będą prowadzili tajne dochodzenie.

W plebanijnym i sandomierskim życiu czekają widzów duże zmiany. Zostanie wybrana nowa pani Burmistrz (Tamara Arciuch), a inspektor Możejko zacznie na poważnie myśleć o porzuceniu stanu wolnego. Ksiądz przyjmie pod swój dach Emilkę, 9-cio letnią sierotkę, a Michał odzyska ojca (Janek Jankowski), który przebywał do tej pory w więzieniu.

Piotr i Natalia ogłoszą zawieszenie broni i wystartują wspólnie w konkursie tańca.